Ay Isigi
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
  Gölgeler Kitabı Parapsikoloji Ansiklopedisi
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 21
1  Parapsikoloji & Spiritüalizm / Simya / Ebu Musa Cabir bin Hayyan (721 - 815) : 09 Ekim 2018, 20:52:12
https://www.wikizero.pro/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSmFiaXJfaWJuX0hheXlhbiNCaWJsaW9ncmFwaHk

http://www.crystalinks.com/geber.html

Şu linkler burda dursun lazım olur. Bilinen eserlerinin şunlar olduğu yazıyor.

112 Kitap (Kitab-ül Kimya buna dahil mi bilmiyorum bilen biri varsa detaylı bilgi verebilir. Zümrüt Tabletler'in Arapça tercümelerini içerdiğini söylüyor ama tabi olanı çeviriyorum ben.)
70 Kitap  (Kitab al-Zuhra ve Kitab al-Ahjar bunlara dahil)
10 Düzeltme Kitabı (Bunun orjinal adını bulamıyorum.)
Denge Kitapları ( Doğadaki denge üzerine ele alınmış eserler fakat wiki, kendisinden sonra gelen öğrenciler tarafından yazılmış olabileceğini söylüyor.)

Eğer Arapça ya da çeviri bu kitaplara erişebilirsem buraya yüklerim.
2  Parapsikoloji & Spiritüalizm / Okültizm / Okült Araştırmalarda Her Şeye İnanılırlık : 09 Ekim 2018, 14:48:24
Yazar Dion Fortune bu arada.
3  Gölgeler Kitabı / Tanışma / Merhabalar : 08 Ekim 2018, 20:11:41
Eh, art niyetimden değil. Ortalık dolandırıcı kaynıyor. Kimseyi itham etmiyorum bu arada yanlış anlaşılmasın.
4  Gölgeler Kitabı / İstek & Şikayetleriniz / Paganizm, Batı Majisi ve Witchcraft/Wicca Alakalı Konular : 05 Ekim 2018, 11:45:01
Double post olacak ama farklı bir şeye değinmem lazım. Biraz kendi tezimi gibi çürüttüm gibi gözüküyor, çünkü en doğru alternatif oturup wiki sayfası hazırlamak gibi gözüktü son saydırdıklarımdan sonra ama bu durumda işin içine tartışma, yorum vs sokamıyoruz. Forum etkileşimini gebertmiş oluyoruz.

Benim üstünde durmak istediğim kısım Paganizm üst başlığının kendisiydi aslında. Yani diğer konuları daha doğru düzenleyebileceklerini düşünen arkadaşlar kendi önerilerini sunabilmeli elbet. Atıyorum, meditasyon vb. sayfalarındaki karışıklıktan açıkçası ben de şikayetçiyim ama o konuda forumdaki bazı diğer eski kullanıcılar kadar donanımlı olduğumu iddia edemem, hem de sunabileceğim daha iyi bir alternatifim yok. O yüzden şu an derlenmesine tek yardım teklif edebileceğim alan Paganizm ve büyü çalışmaları alanının ayıklanması.

Paganizm ve Büyücülük kısmında ciddi bir kavram kargaşası var çünkü. Çoğu kullanıcı Wiccan ile Cadı arasındaki farktan habersiz. Biri bildiğin din. İslamiyet kadar, Hristiyanlık kadar din. Üç büyükten değil hani derbisi falan olmuyor ama din. Modern olup olmadığı, ne kadar Pagan avrupaya bağlı olduğu, ne kadarının 19. yy İngilteresin'den çıkan modern bir akım olduğu Wiccanların kendilerini ilgilendirir ama din bildiğin. Witchcraft din değil. İşini karşıya geçirmek için spirtüel pratikler kullanıyor ama din kesin olarak değil. Tam olarak kullanılan teknikle alakalı bir kavram. Hristiyan ve ateist cadılar var bugün ortalıkta. Örneğin bir Vodoo büyücüsünün bir vücut parçasına ruh "yükleme" işlemi, bir Hristiyan rahibinin vaftiz sırasındaki arındırma işlemi aynı sistematiğe dahil. Bunu elin Hristiyan'ı na gider bu şekilde derseniz zopa yersiniz o ayrı.

Bir büyü, yapı olarak pek çok ayrı inanç sistemi içinde kurgulanmış olabilir. Hamas ile uğraşan biri, bir cadının kendi sistemiyle çalıştığı gibi çalışıyordur ama bunlar aynı Tanrı'ya inandıkları anlamına kesinlikle gelmez.

İskandinav paganizminin olaya karıştığı kısım biraz burası. Bazı büyülerde, büyücünün Nors tanrılarıyla da çalıştığı gözükebilir ama buna sebep olan konular forumda pek işlenmiş değil. Çok parçalarsak deli kızın çeyizine döneceği doğru ama özellikle bu konuda, büyü pratiğinin kendisini, beslendiği din ve mitolojiden ayrı kategorilendirmemiz gerekiyor, ya da en azında her mitolojinin kendisine ait alt başlığını oluşturmamız gerek ki bunlar birbirine girmesin.

Odin a ait bir invokasyonu, büyü olarak paylaşmak isteyen bir kullanıcı, büyünin belki de referans ettiği bir eddayı vs, kendi mitiyle alakalı kısıma link vererek halledebilir. Ya da Mesela Kybele ya da Athena ile büyü bazında çalışmak gayet mümkün, kendilerini ana tarıçaları olarak kutsayan Wiccanlar olduğuna eminim (aslında o iş de öyle değil diyelim kısaca ama fazla da uzatmayayım) ama bu tanrıçaların ve kendi mitleri için alan olması lazım.

Kısa keseyim artık, Mitoloji, Din, Tarih ve Büyüleri birbirinden ayıklayacak ana başlıklara ihtiyacımız olabilir.
5  Gölgeler Kitabı / İstek & Şikayetleriniz / Paganizm, Batı Majisi ve Witchcraft/Wicca Alakalı Konular : 05 Ekim 2018, 11:24:58
Düşününce kategorilendirme yanlış sayılmaz aslında, organizasyon açısından bakarsak tabi. Burda paganizmi kastetmiyorum, dediğin, mesela, hermetizm ile alakalı konular için daha doğru. Onları kategorilendirmek zaten çok daha zor. Bunun forumun genelinde yapılabileceğine zaten pek inanmıyorum. Wikipedia sayfalarındaki gibi bir makarna sistemi olması gerekir, çünkü dediğin kategorilendirmeyi yanlış kabul etmek biraz zor. Hermetizme baktığın zaman düpedüz eklektik olduğunu görüyorsun. Belli ki kendi zamanlarında Kuzey Afrika ve Mısır çıkışlı inançlar, Musevi mitleriyle öyle çok da yanyana gelmiyordu. Şimdi ben Ortadoğu Paganizmi ya da İslam öncesi inaçları delik deşik etmek istediğimde bunları ayırmam gerekecek ama Hermetizm dalı altında bunları ayırman gerekmiyor pek. Bir kısmını en azından, venn şeması gibi içiçe geçiyorlar.

Mesela meditasyon konusu, Meditasyon konusunu altına tıkabileceğin bir üst başlık yok bence, çünkü aynı isimle anılmasa bile, Kuzey Amerika yerlilerinden tutup Çine kadar kullanılmış bir teknik. Fazla genel. Alıp Reiki'nin altına sokman mümkün değil. Makarna sisteminin, wikideki gibi, çalışması bu durumlarda daha rahat oluyor çünkü, bir "tanımı" içinde geçtiği metinden kendi ana başlığına linkleyebiliyorsun.

Örnek:

Alıntı
Mostar Köprüsü:
.....
Mostar Köprüsü (Boşnakça: Stari Most), Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprü. Orijinal köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi[1] ve 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. ......

Burdaki linkler Bosna-Hersek ve Neretva. Linklere tıkladığın zaman kendi ana başlıklarına gidiyorsun. Bir forum gibi alt başlıkların listelenerek sıralandığı bir düzenekte bu adamların şunu yapması gerekir.

Bosna-Hersek
 --Yerleşkeler
    -Şehirler
      -Mostar
      - ....
      - ....
      - ....
    -Köyler
    -Kasabalar...

Köprüler
  --Kıtaya göre
     - Asya
     - Avrupa
       - Ülkelere göre
         - Belçika..
         - Bosna..
           -Mostar
             - Mostar Köprüsü...

vs. vs. sallıyorum. Ama liste sistemi bu.

Bu durumda sen "Hayat Ağacı" nı Kabala'nın altına mı sokayım, yoksa Şamanizm'in altına mı, yoksa "Yggdrasil" mi desem dediğinde kayış kopuyor. Bunu bu şekilde yapmak neredeyse imkansız. Eşşek gibin bir okült wiki sayfası hazırlamadığınız sürece.

Wiki sistemi belki daha ucu açık ve rahat gözükebilir gerçi, liste sistemine göre. Ama alt planda yaptığı nane liste sisteminden çok farklı değil. Bu kadar link bir database de düzenleniyor sonuçta. Programcı arkadaşlar beni tokatlamasın yalnız, database nedir ne değildir bilgisi çok başlangıç seviyesinde olan biriyim. Neyse kastettiğim, Bu sistemin, kullandığı kategorilendirme ağını, son kullanıcıya çok göstermiyor olması. Düzgün gözükmesinin sebebi onda birini falan görüyor olmak.
6  Gölgeler Kitabı / Tanışma / Merhabalar : 05 Ekim 2018, 11:01:09
Merhaba, insanlar daha İstanbul 2018 buluşmasını tam yapabilmiş değil ama olsun. Şansınız yaver gider umarım. Yine de insanların, özellikle maji konu olduğunda, yüz yüze görüşme konusunda biraz dikkatli davranacaklarını hesap edin.

Neyse, foruma hoş geldiniz.
7  Parapsikoloji & Spiritüalizm / Paranormal Yetenekler / Adını bilmediğim kinezi : 30 Eylül 2018, 16:29:22
Olabilir, çok da emin değilim. Emin olduğu kısım şu, konuyu açan vatandaşın dediği doğruysa, buraya gelip terim sormasının sebebi referans araması. Yani her ne yapabiliyorlarsa zaten yapıyorlar, daha fazlasını da yapmaya hazırlar demektir. Yaptıklarının bir ismi var mı diye soruyorsa biri, o konuda açılabileceği alanları kurcalıyor diyedir, bunu zamanında ben de yaptım, kendi çalışmalarımla alakalı konularda. Zaten o seviyeden sonra, senle ortak deneyimlere sahip birileri var mı diye aranırsın.

Burda yapmak istediğim tek şey, bir uyarı. Tekniği ne olursa olsun, birileri üzerinde etki sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, daha güçlü birilerinin de aynı şekilde sizi etkileyeceklerinden emin olabilirsiniz. Kimse bu saatten sonra olan kıtaları baştan keşfetmeyeceğine göre, dikkatleri üzerinize çekme ihtimaliniz var. Birilerine zarar vermemeye çalışın. Eğer zarar vermekten çekinmezseniz kendinizi aynı etkiye hazırlayın.
8  Parapsikoloji & Spiritüalizm / Paranormal Yetenekler / Adını bilmediğim kinezi : 29 Eylül 2018, 11:45:55
Sadece sizin uzuvlarınız üzerinde hakimiyeti varsa freudyen bir sapkınlık durumu söz konusu bence......

Benim burdaki tahminim, nörolojik. Dediğim gibi, uzun süre birlikte çalışan insanlar bu şekilde şartlanır ama durum bambaşka da olabilir.
9  Gölgeler Kitabı / İstek & Şikayetleriniz / Paganizm, Batı Majisi ve Witchcraft/Wicca Alakalı Konular : 28 Eylül 2018, 21:16:29
Forumda genel Paganizm ile alakalı tüm konular batı majisi ve witchcraft adı altında toplanmış gözüküyor ancak bunlar birbirinden farklı konular. Mesela, İskandinav Paganizmi ya da Odinizm vs ile ilgili bir konu açmak istediğimizde, Batı majisi Konusu altında rastgele bir yere açmamız gerekecek, foruma bu konuda yüklü giriş yapıldığını düşünürsek, bu durum ciddi karışıklık demek. Wicca, Asatru, Kelt Paganizmi vb. Avrupa kaynaklı dinlerle alakalı konular, Paganizm üst başlığı altında toplanmalı bence.

Kastettiğim karışıklık şu:
http://www.golgelerkitabi.com/forum/index.php?board=51.0

Benim önerim, bu kategorilerin tekrar elden geçirilmesi. Paganizm inancının pek çok coğrafyada karşılığı var ve Wicca ile sınırlı değil. Forumda genel talep cadılık üzerine de olsa, forum temizliği açısından bu başlıkların tekrar derlenmesini öneriyorum.

10  Parapsikoloji & Spiritüalizm / Paranormal Yetenekler / Adını bilmediğim kinezi : 28 Eylül 2018, 18:22:41
Telepati aslında. Telekinezi için cansız cisimleri hareket ettirmesi gerekir diye biliyorum ama sizde olan uzun süre beraber çalışan insanlarda sık görülen bir durum. Kendinizi şartlıyor da olabilirsiniz tabi, bunu anlamak için evde kedi vs varsa onunla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz. Hayvanı lab faresine çevirmeyi kastetmiyorum. Birbirinize yaptığınız uygulama gerçekten çalışıyorsa, kedi vs gibi insanla iletişimi kolay hayvanlarda da çalışmalı, örneğin, hayvanın sakin bi zamanında oturun karşısına, hayvana odaklanın, basit kas hareketlerini yaptırmaya çalışın, göz kırpma, yalanma, kaşınma vs gibi.
Sayfa: [1] 2 3 ... 21
Kodlama & Editleme Tema Tasarımı by Aries | GolgelerKitabi.Com®
Orjinal Themes Ay Işığı by rallyproco | edit Themes by AriesSitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Yasal uyarı
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Golgelerkitabı Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Golgelerkitabi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler hukuk@golgelerkitabi.com mail adresi ile iletişime geçildikten sonra en geç 1 (Bir) Gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size geri dönüş yapacaktır...